Tradițiile ne îndrumă să ne bucurăm de colinde și colindători, așa, ca de sărbători!
Așa a luat naștere evenimentul nostru drag, Ignatu’ ca-n Banat.

Mâncare tradițională, tombolă cu premii după norocul fiecăruia, concursuri de costume populare, dansuri populare, expoziții ale producătorilor de țuica și donații pentru proiectele noastre – sunt doar câteva din lucrurile care au loc în cadrul evenimentului.

Deci, dragi precini şî ortaşi,

Noi, ăi dân Clubul Rotary Opera Cimişoara, cu mare drag vă chemăm să petreşem împreună, după cum ne-o intrat în obişei, la fel cum şî bunii noştri petreşeau odată.

Om trage la sorţ nisce daruri – după cum la fiecare io fi norocu, ne-om întreşe în ţoale, în şticuri la jioc sî în rachia a mai faină.

Ăi dă vin ş-îs oamini mari să ne cinstească cu bani şî cu veselie.

La astă gostaie vă arătăm ce faşem noi an dă an cu banii strânşi la Ignat, că dăm premii pentru ăi care merită.