Clubul Rotary Opera Timişoara, prin proiectul “Premii pentru Premianţi”, răsplătește copiii cu merite deosebite din mediul rural al judeţului Timiș.

Prin această acţiune, elevii premianți ai claselor VI-VIII din mediul rural al județului Timiș, sunt premiați pentru rezultatele bune la învățătură de către membrii clubului Rotary Opera Timișoara.

Acest proiect a devenit deja o tradiție conform căruia cultura și educația merg mână în mână, școala fiind locul în care se pun bazele culturii generale, susținându-se reciproc cu educația, pe drumul formării valorilor autentice.

În acest sens, pentru a păstra curiozitatea și gustul autocunoașterii prin artă, copiii au ocazia să  vizioneze piese de teatru precum Pinocchio sau, chiar la ultima noastră ediție, Micuța Dorothy, cea care își dorește întotdeauna ceva mai bun. Pe undele muzicalului scris de Marius Țeicu după romanul Vrăjitorul din Oz de Lyman Frank Baum, află dacă Micuța Dorothy reușește să obțină ce își dorește în călătoria ei, într-un spectacol despre curaj și frumusețea prieteniei.